Letnie porządki
8 kroków do zadbanego Volkswagena
Zakup własnego Volkswagena to nie lada wydarzenie. Aby zachować piękno wymarzonego auta na długi czas, należy odpowiednio o nie zadbać. W tym celu stworzyliśmy specjalne kosmetyki, które pozwalają przedłużyć efekt nowości. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak przeprowadzać pielęgnację, na którą zasługuje Twój pojazd!
Mycie auta najlepiej wykonywać w myjniach samoobsługowych. Nie sprawdzi się w tym celu przydomowe podwórko – środki chemiczne nie powinny przenikać bezpośrednio do gleby. Sprawdź koniecznie, czy regulamin wybranej myjni nie zabrania mycia auta z wykorzystaniem własnych środków do pielęgnacji.
Krok 1: Mycie lakieru
Krok 1: Mycie lakieru
Dokładnie opłucz samochód z piasku i brudu – najlepiej wodą pod ciśnieniem. Nie omijaj szczelin ani nadkoli. Do mycia przygotuj dwa wiadra: jedno z wodą z szamponem (np. z naturalnym woskiem carnauba1) i drugie z czystą wodą. Szampon poprawia wygląd lakieru oraz długotrwale chroni przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi czy solą. Zaopatrz się również w jakościową gąbkę lub rękawicę do mycia samochodu.
Samochód myj, zaczynając od dachu w dół. Zanurz gąbkę w wodzie z szamponem, umyj dany element, potem zanurz ją w czystej wodzie, a następnie ponownie w wodzie z szamponem. Powtarzaj ten cykl kilkukrotnie, przeprowadzając tzw. mycie na dwa wiadra – zanurzanie gąbki w wodzie bez szamponu pozbawia ją piasku i brudu. W ten sposób ochronisz lakier karoserii przed porysowaniem. Podczas mycia nie zapomnij o umyciu progów (również od spodu) oraz rur wydechowych.
Na koniec dokładnie opłucz samochód wodą pod ciśnieniem. Jeśli owadów z przedniego zderzaka lub pokrywy silnika nie udało się zmyć szamponem, skorzystaj ze specjalnego płynu do usuwania insektów2, który doskonale poradzi sobie z tym zadaniem. Z łatwością usuwa pozostałości z delikatnych powierzchni, np. lakieru czy szkła, a żelowa konsystencja zapewnia dobrą przyczepność do pionowych i skośnych powierzchni.
1 nr art. 000096315B
2 nr art. 000096300B
Krok 2: Mycie felg
Krok 2: Mycie felg
Po umyciu lakieru przejdź do pielęgnacji felg z użyciem specjalnego preparatu3, który doskonale poradzi sobie nawet z bardzo uporczywymi zabrudzeniami. Płyn o żelowej konsystencji skutecznie czyści, nie niszcząc przy tym materiału. Szybko przenika nawet przez największe zabrudzenia i ułatwia ich usunięcie, a dodatkowo zawiera składniki chroniące przed korozją.
Spryskaj felgi płynem, a następnie za pomocą pędzla lub gąbki rozprowadź płyn po feldze tak, by dotrzeć do wszystkich jej zakamarków. Jeśli zabrudzenia były małe, po pędzelkowaniu spłucz je czystą wodą pod ciśnieniem (po wcześniejszym umyciu opon małą szczotką lub gąbką). Do mocniejszych zanieczyszczeń możesz wykorzystać specjalną szczotkę do felg.
3 nr art. 000096304J
Krok 3: Osuszanie
Osusz auto, korzystając ze specjalnego ręcznika z mikrofibry (najlepiej o gramaturze powyżej 500 g/m² i wymiarach co najmniej 50x70 cm). Zabieg z wykorzystaniem chłonności tego materiału przebiegnie szybko i sprawnie, pozwoli usunąć pozostałości wosku znajdującego się w szamponie oraz zapobiegnie pojawieniu się zacieków i efektu wyschniętych kropelek wody. Aby wytrzeć trudniej dostępne miejsca, skorzystaj z mniejszej ściereczki z tego samego materiału, nie zapominając przy tym o progach i krawędziach drzwi.
Krok 4: Mycie szyb
Kolejną niezbędną czynnością jest umycie szyb za pomocą płynu do szyb i ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj, by szybę podgrzewaną (np. tylną) wycierać zgodnie z przebiegiem linii podgrzewających. Nie zapomnij o wyczyszczeniu lamp przednich i tylnych oraz lusterek.
Krok 5: Pielęgnacja plastików zewnętrznych
Krok 5: Pielęgnacja plastików zewnętrznych
Dobra wiadomość: Twój samochód jest już gotowy do pielęgnacji plastikowych elementów! Korzystając ze ściereczki z mikrofibry możesz najpierw odtłuścić te elementy specjalnym środkiem na bazie alkoholu izopropylowego (pot. IPA). Następnie za pomocą aplikatora lub ściereczki nanoś dokładnie środek do pielęgnacji części z tworzyw sztucznych4, który doskonale pielęgnuje, odświeża i wydobywa kolor części z tworzywa. Dodatkowo ma działanie antystatyczne i hydrofobowe oraz chroni przed promieniowaniem UV, a jego odporność na mycie sięga nawet pół roku.
4 nr art. 000096314B
Krok 6: Pielęgnacja kół
Korzystając z wilgotnej ściereczki z mikrofibry, możesz w prosty sposób doczyścić zabrudzenia felg, które zostały przeoczone w trakcie mycia. Aby nadać efekt „wow” kołom i całemu Volkswagenowi, nałóż czernidło do opon, dzięki któremu guma odzyska głęboką czerń.
Krok 7: Czyszczenie wnętrza
Krok 7: Czyszczenie wnętrza
Zacznij od wyciągnięcia dywaników, starannie je wytrzep. Dokładnie odkurz wnętrze oraz powierzchnię deski rozdzielczej, boczki drzwi i konsolę centralną oraz tapicerkę siedzeń, stosując nakładkę z włosiem na rurę odkurzacza. Usuń urządzeniem zanieczyszczenia z wykładziny podłogowej. Pamiętaj o wnętrzu bagażnika. Następnie starannie umyj szyby od wewnątrz.
Nie zapomnij o czyszczeniu elementów plastikowych, najlepiej płynem do pielęgnacji kokpitu5, który wyczyści zabrudzenia, nada głębię kolorowi i zabezpieczy powierzchnię. Aby uzyskać bardzo dobry efekt skorzystaj później z preparatu do pielęgnacji części z tworzyw sztucznych6, który zastosowałeś już do zabezpieczenia plastików zewnętrznych.
Jeśli okaże się, że po odkurzeniu tapicerka siedzeń czy boczków drzwi wymaga odświeżenia, wybierz skuteczny środek do czyszczenia tapicerki7, który usuwa warstwy zanieczyszczenia, osad nikotynowy i plamy. Jego dodatkową zaletą jest przyjemny, cytrusowy zapach. Środkiem tym możesz czyścić także meble tapicerowane w domu. W przypadku tapicerki skórzanej zastosuj specjalny preparat8 i szczotkę do czyszczenia tego typu materiału. Na sam koniec poddaj ją konserwacji, co zapewni ochronę na kilka miesięcy. Preparat jest delikatny, tworzy na skórze warstwę ochronną o satynowym połysku, która chroni przed zabrudzeniami, promieniowaniem UV i naturalnym zużyciem.
5 nr art. 000096307B
6 nr art. 000096314B
7 nr art. 000096301B
8 nr art. 000096323J
Krok 8: Pielęgnacja uszczelek
Krok 8: Pielęgnacja uszczelek
Ostatni etap to czas, by zadbać o uszczelki w Twoim aucie. Ten zabieg jest bardzo ważny zarówno przed zimą, jak i w czasie lata. Najpierw je umyj, a następnie skorzystaj ze specjalnego preparatu do konserwacji elementów gumowych9, który chroni materiał przed utratą elastyczności, a zimą zapobiegnie przymarzaniu uszczelek. Zmniejszy też tarcie i zredukuje w ten sposób odgłosy wydawane przez gumowe elementy.
Wybierając własne kosmetyki do pielęgnacji auta, postaw na najwyższą jakość tych, które znajdziesz w ofercie Oryginalnych akcesoriów Volkswagen®. Pamiętaj, by zawsze zapoznać się z instrukcją ich obsługi, którą znajdziesz pod etykietą na butelce – środki czyszczące w wielu przypadkach mogą znajdować się na czyszczonej powierzchni tylko przez określony czas.
9 nr art. 000096310E